Hamilton nyert, Rosberg a világbajnok

Nico Rosberg, a Mercedes német pilótája a vasárnapi Abu-Dzabi Nagydíjon másodikként ért célba brit társa mögött, ennek ellenére ő az év nyertese.

Hamiltonnak ez volt pályafutása 53., az idei 10., s sorozatban negyedik futamgyőzelme, Rosberg pedig karrierje 206. versenyén hódította el a trófeát.

A német pilóta édesapja, Keke 1982-es vb-címe után a család második F1-es vb-címét nyerte, ezzel az övéké a második família az F1 történetében, amelyben az édesapa és a fiú is a csúcsra jutott. Korábban ez csak a Hill-családnak, az 1962-ben és 1968-ban vb-győztes Grahamnek és fiának, az 1996-os világbajnok Damonnak sikerült. A hétszeres világbajnok Michael Schumacher és a négyszer győztes Sebastian Vettel után a 31 éves Rosberg lett a harmadik német vb-első.

A rajtot Hamilton és Rosberg egyformán jól kapta el, mögöttük a negyedik helyről induló Kimi Räikkönen (Ferrari) megelőzte a harmadik pozícióból startoló Daniel Ricciardót (Red Bull), így az első kör végén Hamilton, Rosberg, Räikkönen volt a dobogós helyeken száguldók sorrendje. Hamiltont már a hetedik körben kihívta a csapat az első kerékcserére, Räikkönen pedig szintén ekkor „tudta le” az első boxkiállását. Rosberg egy körrel később kapott friss abroncsokat, s harmadiknak hajtott vissza a pályára a futam elején megpördülő és hátrébb csúszó, ugyanakkor más gumitaktikával versenyző Max Verstappen (Red Bull) mögé.

Rosbergnek a 20. körben a csapat rádión azt mondta, „kritikusan fontos” megelőznie Verstappent, a német pedig így is tett, egy jól előkészített manőverrel feljött a második helyre, és elkezdte üldözni Hamiltont. Verstappen ezután azonnal a boxba hajtott új gumikért.

A 29. körben Hamilton, egy körrel később pedig Rosberg is végrehajtotta második kerékcseréjét, ekkor az övéktől eltérő stratégiával versenyző Vettel vezetett, a két Mercedes-pilóta a német mögé érkezett vissza a pályára.

Vettel kerékcseréje után Hamilton, Rosberg, Verstappen volt az első három sorrendje, s a hajrában az első három helyezett, valamint az addigra a negyedik pozícióba feljövő Vettel három másodpercen belül autózott egymás mögött.

Vettel négy körrel a vége előtt megelőzte Verstappent, s üldözőbe vette Rosberget, miközben a Mercedes csapattól a futam során sokadik alkalommal szóltak rádión Hamiltonnak, hogy növeljen a tempóján. A brit erre azt válaszolta, nem tudja, mit kellene még tennie, mert vezeti a versenyt, s miközben elveszíti a vb-címet, mindenképpen meg akarja nyerni a futamot.

Az utolsó két körben a magyaridők.hu tudósítása szerint már nem változott a sorrend, a szoros befutó Rosberg vb-sikerét jelentette.

A világbajnokság végeredménye: 1. Nico Rosberg, 2. Lewis Hamilton, 3. Daniel Ricciardo, 4. Sebastian Vettel, 5. Max Verstappen, 6. Kimi Räikkönen.

Konstruktőrök: 1. Mercedes, 2. Red Bull-TAG Heuer, 3. Ferrari, 4. Force India-Mercedes, 5. Williams-Mercedes, 6. McLaren-Honda.