Ázsia-kupa: Ausztrália a bajnok

Ausztrália hosszabbításban 2:1-re legyőzte Dél-Koreát, így a négy éve Japánnal szemben túlórában elvesztett finálé után megnyerte az Ázsia-kupát.

A csoportkörben Ausztráliát 1:0-ra legyőző dél-koreaiak a 2002-es vb-elődöntő óta első nagy sikerük reményében léptek pályára, míg a házigazda ausztrálok a visszavágás és a 2011-ben Japánnal szemben hosszabbításban elbukott döntő utáni javításban reménykedtek.

A sydneyi finálét nagyszerű hangulatban, 75 ezer néző előtt játszották játszották, a nagy iramú mérkőzés első 45 percében Dél-Korea játszott jobban, Uli Stielike együttese veszélyesebb volt. Az ellenfeleket a torna addigi 525 játékpercében lőtt gól nélkül tartó dél-koreai válogatott lehetett volna az első az 1976-os Ázsia-kupát megnyerő iráni válogatott óta, amely kapott gól nélkül nyeri meg a kontinens tornáját (igaz, akkor négy meccset kellett játszani a trófeáért, most pedig hatot).

[p]A 45. percben aztán a házigazda ausztrálok villantak, és szertefoszlatták a dél-koreaiak kapott gól nélküli álmait. Trent Sainsbury passza után Massimo Luongo megfordult, és egy dél-koreai védő szorításában 20 méterről kilőtte a bal alsó sarkot, 1:0.

[/p]

A második félidőben már úgy kellett támadnia Dél-Koreának, hogy a sárga mezes ausztráloknak megfelelt az eredmény. Így nehezebb volt, a meccs hajrájára úgy tűnt, el is fáradtak a „vendégek”. Ám az utolsó pillanatokban jött az egyenlítő gól: némi ausztrál védelmi bizonytalanság után Szon Hung Min tört be a büntetőterületre, majd hét méterről estében Matthew Ryan kapus mellett a kapuba lőtt, 1:1.

Szinte azonnal jött a hármas sípszó is, és következett a hosszabbítás, amelynek első félidejében megint Ausztrália hajrázott jobban. A tizenhatos és az alapvonal sarkánál Tomi Juric esett-kelt, de a pályán tartotta a labdát, majd egy sarokkal adott köténnyel átfűzte magát védőjén, beadását Kim Dzsin Hjon kapus középre ütötte, éppen az érkező James Troisi elé, aki az üres kapuba lőtt, 2:1.

Erre már nem volt válasz, Dél-Korea 1960-as Ázsia-kupa-győzelme óta a negyedik döntőjét veszítette el, a harmadikat hosszabbításban (vagy tizenegyespárbajban). A 2006 óta az ázsiai futballszervezethez tartozó Ausztrália először lett a kontinens bajnoka, a nyolcadik, amely elhódította a trófeát.