Nyomozás a budavári lakásmutyi miatt

Bár a rendőség korábban elutasította feljelentést, az ügyészség felülbírálta a nyomozókat és eljárást rendelt el.
 
 

Nyomozás a budavári lakásmutyi miatt

Bár a rendőség korábban elutasította feljelentést, az ügyészség felülbírálta a nyomozókat és eljárást rendelt el.
 
 
 
 
 

Nyomozás a budavári lakásmutyi miatt

Bár a rendőség korábban elutasította feljelentést, az ügyészség felülbírálta a nyomozókat és eljárást rendelt el.

Hűtlen kezelés bűntett gyanúja miatt elrendelte a nyomozást a IX. kerületi Ügyészség a Budavári Önkormányzat által fillérekért osztogatott bérlakások ügyében – értesült a Magyar Nemzet. Az I. kerületben jutányos összegekért kiadott önkormányzati ingatlanok miatt a fideszes Tényi István, Hegedűs Lórántné, a Jobbik parlamenti képviselője és Szigetvári Viktor, az Együtt elnöke is feljelentést tett. Azonban a rendőrség először lesöpörte azokat arra hivatkozva, hogy nem történt bűncselekmény. Az ügyészség ugyanakkor a minap felülbírálta a nyomozókat s kötelezte a Budapesti Rendőr-főkapitányság korrupciós és gazdasági bűnözés elleni főosztályát, hogy vizsgálja ki az ügyet.

A politikusok azután fordultak a hatóságokhoz, hogy a Magyar Nemzet tavaly év végén beszámolt róla, hogy Nagy Gábor Tamás, az I. kerület fideszes polgármestere a valós piaci árak töredékéért bérel önkormányzati lakást a saját maga vezette kerülettől. A politikus 81 ezer forintot fizet havonta egy 71 négyzetméteres lakásért egy olyan előkelő környéken, ahol a valós piaci ár ennek az összegnek akár az ötszöröse is lehet. De lapunk után az Index cikke is rámutatott arra, hogy rendszerszinten osztogatják potom pénzekért a patinás ingatlanokat a Várban. Nagy Gábor Tamás polgármesternek pedig egyszemélyi joga, hogy a lakásbérleti pályázatokat intézze. Ráadásul az nem nyilvános, hogy kik jutnak lakáshoz a Várnegyedben, a kedvezményezettek neve csak öt évvel később derül ki, amikor meghosszabbítják a lakásbérleti szerződéseket. 

Kiderült, hogy többek közt Torma Szilvia, a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium kiemelt állami szerződéseket vizsgáló főosztályának vezetője is a Várban lakik. Erre tavaly nyáron derült fény, ugyanis ekkor került a testület elé lakásbérleti szerződésének meghosszabbítása. A javaslat arról szól, hogy Torma 86 négyzetméteres lakásának bérleti szerződését további öt évre, 2021-ig meghosszabbítaná az önkormányzat. A főosztályvezető a Hess András téren lakik, a Mátyás-templom mellett. Ott, ahol az ingatlanportálok szerint sem bérelni, sem vásárolni nem lehet lakásokat. Torma Szilvia 98 ezer forintért bérli a lakást, noha az ennél kevésbé előkelő részeken is körülbelül 300 ezer forint a bérleti díja egy hasonló méretű lakásnak.

De ez még nem minden. Az önkormányzat volt pénzügyi igazgatója – aki most a Forster-központ gazdasági elnökhelyettese – 60 ezer forintért bérel egy 52 négyzetméteres lakást a Toldy utcában. Egy helyi képviselő, Dankházi Tibor a Mátyás-templom melletti Tárnok utcában lakhat egy 27 négyzetméteres lakásban havonta 47 ezer forintért. A kerület közbiztonsági közalapítványának egyik ellenőrző testületi tagja – aki 2006-ban kerületi fideszes listás jelölt is volt – egy Úri utcai 38 négyzetméteres lakásban lakik 40 ezer forintért.

Azt már a Demokratikus Koalíció helyi képviselője gyűjtötte ki, hogy milyen további ingatlanok bérlésére tett javaslatot a polgármester és milyen indokokkal. E szerint egy vállaltan jobboldali Kossuth-díjas színésznek csupán 45 ezer forintot kell fizetnie az Úri utcában egy műemlék épületbeli 117 négyzetméteres ingatlan után. A Magyarság Háza igazgatójának szintén az Úri utcai műemlék épületben 75 ezer forintba került havonta egy 65 négyzetméteres lakás. A Hagyományok Háza igazgatója pedig a Batthyány téren egy 57 négyzetméteres ingatlant kapott meg 30 ezer forintért.

Mindezek után az MNO közérdekű adatigényléssel fordult a Budavári Önkormányzathoz, hogy kiderüljön, miként osztogatja a kerület a lakásokat. Azonban kiderült, hogy az I. kerület vezetése nem szívesen osztaná meg a nyilvánossággal, miként gazdálkodik a kerület bérlakásvagyonával, ugyanis csaknem hárommillió forintot (pontosan 2 819 460 forintot) kért a hivatal a Magyar Nemzettől az ingatlan-bérbeadások részleteit tartalmazó közérdekű adatokért.

 

Gyorsan szeretnél értesülni a veszport.hu híreiről? Csatlakozz hozzánk!

 
 

    Hozzászólás

    A cikkekhez csak regisztrált felhasználóink szólhatnak hozzá. Kérjük, jelentkezzen be, vagy ha még nem tette, regisztráljon.

    A szerkesztőség fenntartja magának a jogot, hogy a cikkekhez nem kapcsolódó kommenteket moderálja, törölje.