Szívroham, dráma és magyar csoda: négy között a Mocsai-csapat Londonban

A magyar férfi kézilabda-válogatott kétszeri hosszabbítás után 34:33-ra legyőzte az négy éve ezüstérmes izlandi csapatot.

A pekingi olimpián ezüstérmes izlandiakat tétmérkőzésen legutóbb hat és fél éve sikerült megverni, azóta minden világversenyen az északiak előkelőbb helyezést értek el, mint a magyarok. A rivális a másik csoportban magabiztosan - többek között a címvédő franciákat legyőzve - végzett az élen, míg a Mocsai-csapat a szerbek elleni utolsó diadallal biztosította helyét a nyolc között.

Az izlandiak ellen Nagy Lászlóék az első félidőben váratlanul jól kezdtek (5:1!), s utána is jobbára magyar előnyt mutatott az eredményejelző tábla. Az esélyesebbnek tartott szigetországiak csupán rövid időre tudták átvenni a vezetést. A hajrá utolsó öt gólja azonban magyar volt, 16:12!

A fordulást követően Nagy megint betalált, ám az új kapus, Gudmundsson két védésével és Petersson duplájával megint szoros lett az állás. Ekkor is végig a magyar gárda vezetett, az izlandiak erejéből csupán az egyenlítésekre futotta.

Petersson az 57. percben ismét egalizált, Zubait pedig kiállították. Sigurdsson szélről nem hibázott (26:27), majd Mocsai még egyszer időt kérhetett, amikor már kevesebb mint egy perc maradt hátra. Iváncsik a kapufát találta el kiszorított helyzetből, jöhetett az ellenfél, amelynek edzője időt is kért. Hétméterest is kaptak az északiak, ám Fazekas védett, és az ellentámadásból Lékai három másodperccel a vége előtt egyenlített, 27:27.

Jöhetett a 2x5 perces hosszabbítás. Előbb emberelőnyben Iváncsik betalált, majd az izgalom a tetőfokára hágott, senki nem mert kockáztatni. Stefansson távolról eredményes volt, akárcsak Nagy. Atlanson éppen az első "ráadás félidő" végén egyenlített (29:29).

A fordulás után mindkét kapus látványosan védett lábbal, ám Atlason átlövésével 30:29 lett oda. Harsányi büntetőt lőhetett, de kihagyta, a pattintott kísérletnél a labda a felső lécet talált el. Eladott labda után magyar támadás következett, Nagy egyenlített. Az izlandiak kihagyták helyzetüket, Nagy pedig felső lécre bombázott, 30:30.

A második 2x5 percben gyors gólváltás után még két Nagy-gól következett ebben a szakaszban (33:31), majd izlandi szépítés, de Császár is eredményes volt. Még egy északi gól esett (34:33), és még ők támadhattak a végén, de a lövés célt tévesztett, így az athéni olimpia után - nem utolsó sorban a fantasztikusan védő Fazekas Nándornak köszönhetően - ismét elődöntős a férfi kézilabda-válogatott!

Jegyzőkönyv. Magyarország - Izland 34:33 (16:12, 27:27, 30:30), kétszeri hosszabbítás után! Kosárlabdacsarnok, 12 000 néző, v.: Lazaar, Reveret (francia). Magyarország: Fazekas - Harsányi 5/1, Nagy L. 9, Császár 3, Zubai 3, Ilyés 1, Iváncsik G. 5. Csere: Schuch 1, Putics 4, Mocsai, Lékai 3. Az izlandi gólszerzők: Palmarsson 7, Sigurdsson 7, Petersson 6, Gunnarsson 5, Atlason 4, Stefansson 3, Gudjonsson 1.

Mocsai Lajos együttese a fináléba kerülésért a Sport365.hu információi szerint a svéd-dán párharc továbbjutójával találkozik pénteken.